Haladunk tovább David Elkind: A játék ereje című könyvvel. A korábbi írásaimat a könyvről itt olvashatjátok. A szerző szerint fontos, hogy megértsük milyen fontos változások mentek végbe a játékok mennyiségét és minőségét illetően. Ezenkívül a társadalmi változásokat is meg kell vizsgálni, ugyanis ezek nagyban befolyásolják a gyereknevelést és a szülőkre nehezedő elvárásokat.
A gyermek játszik, a szülő szorong
Szülőkre nehezedő elvárások
„A szülők manapság annyira szoronganak, hogy emiatt a gyermeküket túlféltik, túlterhelik és agyonszabályozzák.” /David Elkind/
David Elkind együttérzését fejezi a szülők iránt, akikre elképesztő méretű elvárás nehezedik az utóbbi időben. Sajnos a szülők magatartását ez jelentősen befolyásolja, emeli ki számunkra a szerző. A szülői teljesítmény mára már „osztályozható” kvalitássá vált.
„Épp ezért képzelt a közönség: mindenki azt hiszi, ő áll a színpadon, és a többiek őt nézik. De mivel mindenki ugyanezt képzeli magáról, a közönség valójában nem létezik. Ugyanez igaz a kisgyermekek szüleire is. Aggódnak amiatt, mit gondolhat róluk a többi szülő, de közben ők maguk is kialakítják véleményüket a többi szülőről. A szorongás mások véleménye miatt tehát sokkal inkább fakad belülről, mint kívülről.” /David Elkind/
A szerző szerint, ha elfogadjuk, hogy csak képzelt közönségről van szó, akkor sokkal hitelesebb szülők lehetnénk. Ennek segítségével nagy teher jöhetne le a vállunkról és bölcsebben, józanabbul tudnánk gondolkodni arról, hogy mi a legjobb a gyermekünknek.

Szülői szorongás hatásai
A játék ereje című könyvben David Elkind bemutatja Nekünk, hogy a szülői szorongásnak több káros következménye is lehet. Arra hív Bennünket, hogy ne hagyjuk, hogy ezek eluralkodjanak rajtunk és elhomályosítsa a látásunkat.
- Túlbuzgóság
- Túlféltés
- Túlterhelés
„A túlbuzgóság, a túlféltés és a túlterhelés gátolja a játék, a szeretet, a munka egészséges kölcsönhatásának kialakulását és a három alapelv egymásra hatásával együtt járó tanulást is.” /David Elkind/
A szülői magatartással kapcsolatos egyéb fontos meglátásokról A játék ereje című könyv Negyedik fejezetében olvashattok bővebben.
Milyen félreértések vannak a köztudatban a kisgyermekkori tanulással kapcsolatosan? Erre a kérdésre szeretne Nekünk választ adni David Elkind a következő részben. Tarts velem legközelebb is!
Ha gondolod, írd le egy hozzászólásban, hogy Rád melyik a legjellemzőbb következménye a szülői szorongásnak! A túlbuzgóság, a túlféltés vagy a túlterhelés?
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom David Elkind: A játék ereje című könyv Negyedik fejezetében olvasható.