A játék ereje – Szociális készségek fejlesztése

Haladunk tovább David Elkind: A játék ereje című könyvvel. Az eddigi témák során már sok mindent megtudhattunk arról, hogy a gyerekek életében milyen szerepelt tölt be a játék. Megérthettük, hogy a játék nem luxus, hanem nagyon fontos része az életünknek. Most a szociális készségek fejlesztéséről lesz szó. A könyvről írt korábbi írásokat itt tudod elolvasni. 

Nem csak játék: szociális készségek fejlesztése

 

Szocializáció

Azt gondolom, hogy nem nehéz belátni azt, hogy a játék az ősi idők óta a társaskapcsolatok kialakításának egy fontos eszköze. Egy közös ügyért való küzdés összehozza az embereket. Hiszen terveket kell szőni, konfliktusokat kell kezelni, szabályokat kell megalkotni és betartani, ahhoz, hogy az egész működjön és mindenki jól érezze magát.

„Ha egy gyermek játszani akar, akkor készen kell állnia arra, hogy minden játékostársa viselkedését elfogadja.” /David Elkind/

A játék ereje című könyvben arról olvashatunk, hogy amikor a gyerekek már elkezdenek valóban egymással játszani, akkor a felnőttek játékban betöltött szerepe jelentősen lecsökken. A kortárscsoport játékdinamikája alapján kell beilleszkedni és szociális készségeket elsajátítani. Ez egy nagyon hatékony folyamat.

kép: Pixabay

„Az a játék, amelyet a gyermek maga kezdeményez, és amelynek szabályait maga alkotja meg, roppant fontos szerepet játszik a gyermek egyre erősödő éntudatában és a társas élet szabályainak megértéseben.” /David Elkind/

David Elkind könyvében végig megy a korábban bemutatott négy játéktípuson (kísérletező játék, kapcsolatépítő játék, szerepjáték, terápiás játék), hogy jobban megértsük, hogy az egyes típusoknál hogyan fejlődik a gyermek a szabályok elsajátításában. A következő témákról esik szó:

        • Erkölcsi szabályok elsajátítása
        • Verbális szabályok megértése
        • Az agresszió kezelése
        • Az együttműködés
        • A versengés

Mindegyikről bővebben A játék ereje című könyv Hetedik fejezetében olvashattok.

„A csoportos játék nem mindig pozitív, egyes gyerekek számára fájdalmat is okozhat. Az ilyen játék azonban megmutatja, mire számíthat majd a gyermek a való világban. Ilyen tapasztalatokat a számítógép előtt nem lehet gyűjteni.” /David Elkind/

 

Milyen az a nevetős gyermeknevelés? David Elkind könyvének legfontosabb részéhez értünk, amiben megismerkedhetünk a szerző tanácsaival, hogyan ötvözhetjük a gyereknevelésben a játékot, a szeretetet és a munkát! Tartsatok velem!

Ha gondold, írd meg hozzászólásban, hogy milyen tapasztalataid vannak a gyermeked játék során szerzett szociális készségeivel kapcsolatosan!

 

Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom David Elkind: A játék ereje című könyv Hetedik fejezetében olvasható.

Vélemény, hozzászólás?