David Elkind: A játék ereje című könyvvel kezdtünk el foglalkozni. A szerző az előző fejezetben olyan alapmotivációkat mutat be Nekünk, amik ismeretében már magunk is beláthatjuk, hogy a játék nem luxus, hanem az életünk minden szakaszában fontos szükséglet. Most a játék világában bekövetkező minőségi változásokról lesz szól. A könyvről írt korábbi írásomat itt tudjátok elolvasni.
Változások a játék világában
A játék, mint árucikk
A játék ereje című könyvben arról olvashatunk, hogy a korábbi évtizedekhez képest megváltozott a játékok minősége és mennyisége. Ma már elképesztő mennyiségű játékot lehet vásárolni elérhető áron. A kérdés az, hogy valóban szükségünk van-e ennyi kacatra a gyerekszobában?
David Elkind arra hívja fel a figyelmünket, hogy nem feltétlenül az igény szülte meg a játékok hatalmas piacát, hanem a profit. A vállalkozások rájöttek, hogy a gyerekekben óriási üzlet van. Egész szektor épült fel arra, hogy a gyerekek fogyasztását mérje, marketing célponttá tegye.
„Reklámok alakítják ki az igényeket az adott játékokra, a szülők pedig beadják a derekukat, mert nem akarják, hogy az ő gyerekük legyen az egyetlen, aki nem kapta meg a népszerű játékot.” /David Elkind/
Sajnos nagy árat kell fizetnünk azért, mert ma már a játék a társadalmi elfogadottság eszköze. Így elveszik belőle a képzelet és a fantázia. A szegény gyerekek számára pedig kirekesztővé vált ez a fajta felfogás.
„Ma, amikor a gyerekek egész évben kapnak játékokat, nem tekintik már azokat olyan különlegesnek vagy értékesnek, mint régen. … Amikor a gyerekek kénytelenek voltak kevés játékkal beérni, akkor azok megmozgatták a fantáziájukat.” /David Elkind/
Erről a témáról bővebben A játék ereje című könyv Második fejezetében olvashattok, ahol szó esik még a játékok hatásairól a társas viszonyokra, a márkahűségről, és csordaszellemről is.
Számítógépes játékok
David Elkind idős kora ellenére is nagyon felvilágosult szemlélettel áll hozzá az új technikai vívmányokhoz, játékokhoz, amiket gyermekek számára hoztak létre. Szerinte nem olyan egyszerű ok-okozati összefüggést megállapítani a gyermek viselkedése és a képernyő használata között. Állítása szerint a kutatók szemszögéből sincs egységes álláspont. Nehéz eligazodni abban, hogy mi fér még bele és mi az, ami már túl sok és miért.
A játék ereje című könyvben a szerző végig megy azokon a médiatartalmakon, amik jellemzően megjelennek a gyerek életében. Egész konkrét példákat hoz, amik segítségévek bemutatja, hogy mennyire értelmetlen és bugyuta próbálkozásokkal próbálják a játékgyártók a szülőket megtéveszteni. David Elkind arra hív Bennünket, hogy legyünk bölcsek és vegyük észre, hogy mi az, ami tudományosan bizonyítottan fölösleges, sőt káros.
„Talán az eddig elmondottak alapján világos, hogy nem ellenzem elvből a tévét és a számítógépet. Az igazi kérdés az, hogyan lehet ezeket az eszközöket egészségesen és felelősségteljesen használni. … az igazai feladat az, hogyan érjük el, hogy a számítógép ne élvezzen elsőbbséget minden más tevékenységgel szemben.” /David Elkind/
A következő részben a szülőkre nehezedő elvásárokról írok majd Nektek! Tartsatok velem!
Ha van kedved, írd meg hozzászólásban, hogy mit gondolsz arról a gondolatról, hogy a játékok minősége jelentősen megváltozott az utóbbi időben!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom David Elkind: A játék ereje című könyv Második, és Harmadik fejezetében olvasható.