Nicholas Kardaras: A képernyő rabjai című könyv végére értünk. A korábbi írásaimat a könyvről itt olvashatjátok. A szerző filozófiáját megismertük már. A könyv utolsó fejezete talán az egyik legjobban várt fejezet. Hiszen azt már sok-sok oldalon keresztül megtudhattuk, hogy mi a gond és mekkora a probléma. De mi a megoldás? Merre induljunk el felelős szülőként? Erről lesz most szó.
A megoldás
Miénk a felelősség
Már többször leírtam, de most újra szeretném kiemelni, hogy Nicholas Kardarasnak nem célja a képernyők használatának démonizálása. Ő is tisztában van vele, hogy az életünk részei. Segítenek nekünk, használjuk őket. A képernyő rabjai című könyv figyelemfelhívásról szól. A szerző szeretné, ha ráébrednénk a saját felelősségünkre, nem ész nélkül használnánk ezeket az eszközöket és gyerekeinket is erre tanítanánk.
„Bármelyik szülő dönthet úgy, hogy korlátokat szab utóda képernyőhasználatának, és ellenőrzi a szabályok betartását.” /Nicholas Kardaras/
Az utolsó fejezetben ne várjunk valami világmegváltó megoldást, vagy olyan csodaszert, aminek a segítségével minden helyreáll. Nicholas Kardaras szerint a megoldás kézen fekvő és nem bonyolult. Annál nehezebb megvalósítani és bevezetni gyermekünk életében, ha már elérte a képernyő kórság.
Fontos kiemelni, hogy a megoldás nálunk kezdődik. Nekünk is önvizsgálatot és önkontrollt kell alkalmaznunk. Példaképek vagyunk, ezt ne felejtsük el.
Függőség
„Ha egy gyereken erőt vesz a digitális szenvedély, akkor … rászokott Neo kék tablettás mátrixára. Ebben az emberi tulajdonságoktól fokozatosan megfosztó, az érzékeket kényeztető, technológiával teli világban milliók választják a kék bogyó kínálta vészkijáratot – úgy vonzódnak hozzá, mint muslica a gyertyafényhez.” /Nicholas Kardaras/
Nicholas Kardaras ahhoz hasonlítja a techfüggőséget, mint a mátrixot a híres filmben. Szerinte fel van számunkra ajánlva a kék és a piros pirula. Mi pedig hajlamosak vagyunk a kék pirulát választani.
„A valóságos élet nemcsak unalmas, hanem egyenes fájdalmas is. Kérek még egy kék tablettát!” /Nicholas Kardaras/
A techfüggőség kezelése
A képernyő rabjai című könyvben arról olvashatunk, hogy a technikától való függőség hasonló, mint bármelyik másik függőség és a kezelése is hasonló. Az a gyermek, aki függővé vált: elszigetelődik másoktó, csapdában érzi magát, fogoly.
Nicholas Kardaras szerint kiutat mutathatnak az egészséges emberi kapcsolatok, hobbik és olyan cselekvések, amik segítik levezetni normális módon az energiát.
Szó sincs teljes detoxról, mint az alkohol és a kábítószer esetében. Sokkal inkább diétához hasonló, amikor a tudatosság és a mérték a lényeg.
„A kulcs az egészséges viszony megteremtése, vagyis egy olyan egyensúly kialakítása, amelyben a valós életbeli élmények is megfelelő súlyt kapnak.” /Nicholas Kardaras/
Kerüljük el a csapdákat!
Nagyon hasznosnak tartom A képernyő rabjai című könyv utolsó fejezetét, amiben az iránymutatás mellett arról is olvashatunk többek között, hogy mit kezdjünk az elvonási tünetekkel. Nicholas Kardaras megoszt velünk azokat a módszereket és szabályokat, amiket érdemes alkalmaznunk és bevezetnünk, ahhoz, hogy a kezünkbe tudjuk venni az irányítást. Felhívja a figyelmet azokra a szervezeti kezdeményezésekre is, akiktől segítséget tudunk kérni.
Nem tudom, hogy Magyarországon is vannak-e ilyen támogató helyek, de biztos vagyok benne, hogy van kihez fordulni.
„Az egészség és a boldogság a technika uralt világban is lehetséges. Csak jól kell ismernünk, és el kell kerülnünk azokat a csapdákat, amelyek az e-barlangban várnak ránk, különben – vagy mi, vagy a gyerekeink – menthetetlenül a foglyaivá válunk.” /Nicholas Kardaras/
Azt gondolom, hogy ez a fogoly kifejezés nagyon találó bármilyen függőséggel kapcsolatosan. Azt gondolom, hogy minden ilyen ember érzi, hogy nem jó neki itt, de nem tudja hogyan szabadulhatna ki ebből.
Nicholas Kardaras ebben próbál meg nekünk segíteni, igyekszik felnyitni a szemünket és kiutat mutatni számunkra.
Ezzel befejeztük Nicholas Kardaras: A képernyő rabja című könyvét. A következőkben a szerző másik könyve következik, Digitális téboly. Tarts velem továbbra is!
A hozzászólásokban szívesen fogadom a véleményedet a szülői felelősséggel kapcsolatosan! Milyen praktikákat alkalmaztok otthon? Szívesen tanulunk egymástól.
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Nicholas Kardaras: A képernyő rabjai című könyv Tizennegyedik fejezetében olvasható.