Haladunk tovább Deliága Éva: A szemnek láthatatlan című könyvével. A korábbi írásaimat a könyvről itt olvashatjátok. A látható pszichológiai tünetek és azok mögött meghúzódó feszültségekről szóló fejezetet mutatom most be Nektek.
Pszichológiai tünetek gyermekkorban
Segélykiáltások
A szemnek láthatatlan című könyvben arról olvashatunk, hogy a gyermek viselkedésében megjelenő tünetek igazából segélykiáltások, hogy a gyermek frusztrált, feszültség van benne és/vagy nem érzi jól magát.
Nagyon fontos lépés, hogy ezeket a tüneteket dekódolni tudjuk és a szemnek láthatatlan okokat kiderítsük, emeli ki a szerző. Ehhez nyújt nekünk segítséget a Negyedik fejezetben. Felsorolja számunkra a leggyakoribb pszichológiai tüneteket és azok esetleges kiváltó okait.
Természetesen nem ilyen egyszerű a képlet, mert ha ilyen egyszerű lenne, akkor csak egy dekódolóra lenne szükség hozzá. Ebben a fejezetben inkább egy megfigyelési listát kapunk Deliága Évától, hogy milyen tünetekre érdeme odafigyelni és milyen esetben érdemes szakemberhez fordulni.
A szemnek láthatatlan című könyvben szereplő tünetek:
- Bepisilés
- Székletvisszatartás
- Tikkelés
- Körömrágás
- Rossz tanulmányi eredmény
- Iskolai magatartás problémák
- Szabályszegés
„Mind viselkedéses, mind érzelmi, mind testi tünetek formájában megmutatkozhat egy-egy elakadás – a lényeg minden esetben az, hogy a tünet üzenetét és kiváltó okát megértsük, hogy személyre szabottan tudjuk segíteni a gyereknek.” /Deliága Éva/
Azt gondolom, hogy az egyik leghasznosabb fejezet a könyvben, ugyanis tele van olyan információval, amikkel talán csak most találkozunk először, illetve felnyithatja a szemünket a viselkedés és a kiváltó ok közötti kapcsolat összefüggéseire.
A szülői önmarcangolással kapcsolatos gondolatokat mutatom be Neked legközelebb. Tarts velem!
Ha gondolod, írd le egy hozzászólásban, hogy mi a véleményed a fent bemutatott tünetekről! Te már tapasztaltad valamelyiket?
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Deliága Éva: A szemnek láthatatlan című könyv Negyedik fejezetében olvasható.