Digitális téboly – Bináris csapda

Szeretném figyelmetekbe ajánlani Nicholas Kardaras: Digitális téboly című könyvet. Eddig megismerhettünk több olyan problémakört, amit a közösségi média elterjedése okozott a világunkban. Ezekről ide kattintva olvashatsz. Most a túl sok és mégsem elég elvéről írok Nektek. 

A közösségi média és a bináris csapda

 

Borderline szindróma

Vannak olyan ismert betegségek, amik a túl sok és mégsem elég zavarral összefüggő tüneteket mutatják. Ilyen például a borderline szindróma. Ezt a betegséget ismerhetjük közelebbről a Digitális téboly című könyv Ötödik fejezetében. Kérdezhetnénk, hogy hogyan jön ez most ide?

„Az a gondolat hasított belém, miközben Austinban a klinikámon dolgoztam, hogy talán nemcsak a nálam kezelés alatt álló betegek mutatják a borderline személyiségzavar tüneteit, hanem az egész társadalmunk ugyanezeket a tüneteket és viselkedési mintákat mutatja makroszinten.” /Nicholas Kardaras/

Nicholas Kardaras tapasztalatai alapján a közösségi média okozta problémák egyik jellemzője, hogy a borderline szindrómára hasonlító tünetek mutat a paciens. Ez úgy nevezett ál-borderline betegségnek nevezik, ugyanis nem agyi probléma okozza a problémát, hanem környezeti behatások.

Túl sok és mégsem elég

A szerző szerint a média átalakítja a gondolkodásunkat és egyre inkább csak binárisan működik az agyunk. Valami fekete vagy fehér. Tetszik vagy nem tetszik.

kép: Pixabay

Ennek következtében sajnos csökken a stresszkezelési, a rugalmassági és az ellenállási képességünk, ami komoly nehézséget okozhat számunkra az életben való helytállásban, emeli ki Nicholas Kardaras.

„Ez a túl sok és mégsem elég érzés, ez a furcsa paradoxon volt az, amit egyre több fiataltól hallottam. A pácienseim folyton arról számolnak be, hogy letaglózza őket az élet, elveszettnek, tompának érzik magukat, és nem kielégítő, amiben élnek. Túl sok inger és egyben üresség – együtt a kettő.” /Nicholas Kardaras/

A fiataloknak még nincs kiforrott és stabil identitásuk. Sajnos a kutatások azt mutatják, hogy közösségi média olyan módon tudja befolyásolni ezt a szenzitív időszakot, ami személyiségzavarhoz vezethet.

„Sok igazság van abban, hogy ha farkasok közt nevelkedik valaki, akkor farkassá válik. Ha pedig valóban ekkora ereje van a környezetünknek, akkor annyira nehéz elképzelni, hogy a digitális környezetünk is hasonlóan nagy erővel bírhat? Sok fiatal számára ez a közeg a valódi társas környezet.” /Nicholas Kardaras/

Azt gondolom, hogy nem árt, ha tudunk ezekről a személyiséget befolyásoló hatásokról. Bővebben olvashattok erről a Digitális téboly Ötödik fejezetében.

 

A következőkben az új hatalmi elit lesz a téma! Tarts velem és megosztom veled Nicholas Kardaras gondolatait a közösségi médiák atyairól!

Szívesen fogadom a hozzászólások között, hogy ha leírod, hogy melyik rész fogott meg leginkább a fenti témából!

 

Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Nicholas Kardaras: Digitális téboly című könyv Ötödik fejezetében olvasható.

Vélemény, hozzászólás?