Ebben a sorozatban szeretném nektek bemutatni John Gottman: Gyerekek érzelmi intelligenciája című könyvet. Folyamatosan haladunk majd előre a könyv felépítése szerint. Kezdjük a legelején.
Érzelmi fejlesztés
Az érzelmi fejlesztés hatásai
„Azok a szülők, akik foglalkoznak gyerekeik érzelmeivel, a mi definícióink szerint „érzelmi fejlesztés” hajtanak végre.” /John Gottman/
Az érzelmi fejlesztő szülők öt jellemzője:
- tisztában vannak a gyermek érzéseivel
- a gyerekek érzései lehetőséget adnak nekik arra, hogy szorosabb kapcsolatba kerüljenek vele, és megtanítsák valamire
- együtt érzően meghallgatják, és elismerik a gyerek érzéseinek jogosságát
- segítenek a gyereknek, hogy megnevezze a saját érzelmeit
- kijelölik a határokat, miközben megvizsgálják, milyen stratégiákkal lehetne megoldani a felmerülő problémát
John Gottman és csapata éveken át végeztek vizsgálatokat gyerekeken és családoknál. Később pedig megvizsgálták, hogy ezek a gyerekek hogyan teljesítenek az életben. A megfigyeléseik alapján egyértelművé vált számukra, hogy az érzelmileg fejlesztett gyerekek rugalmasabbak, egészségesebbek, jobban teljesítenek az iskolában, könnyebben barátkoznak. Összefoglalva érzelmileg egészségesebbek.
Az érzelmi fejlesztés nem csodaszer
Az érzelmi fejlesztés nem jelenti a fegyelmezés végét. A határok kijelölése továbbra is fontos. Mivel az érzelmi kapcsolat megerősödött szülő és gyerek között, ezért a gyermeknek számít a szavunk és motivált, hogy a kedvünkben járjon. Vagyis a fegyelmezés alapja az érzelmi fejlesztéssel megalapozott szoros kapcsolat a gyermekünkkel.
„Az érzelmi fejlesztés nem jelenti azt, hogy megszűnnek a családi viták, nem hangzanak el többé kemény szavak, senkinek sem sérülnek az érzései, nem lesz többé szomorúság vagy stressz. A konfliktusok a családi élet velejárója. De aki elkezdi alkalmazni az érzelmi fejlesztést, az valószínűleg közelebb kerül gyermekéhez. És amikor a családtagok közelebb kerülnek egymáshoz, és nagyobb tisztelettel viseltetnek egymás iránt, akkor a problémákat is könnyebb elviselni.” /John Gottman/
Ma már tudjuk
Az elmúlt 40-50 évben hatalmas fejlődésen ment át a szülők gyerekneveléshez való hozzáállása. Ezek közé tartozik az érzelmek elfogadása is. Az apák szerepe is felértékelődött. Ezek az előrelépések nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a mai gyerekek már jobb helyzetben vannak, mint korábban.
A Gyerekek érzelmi intelligenciája című könyvben megtalálhatjuk John Gottman megfigyeléseit az elmúlt évek fejlődésével kapcsolatosan.
„Ma már tudjuk, hogy a kedvesség, a szeretet, az optimizmus és a türelem sokkal hatékonyabb eszközök a pálcánál, ha kiegyensúlyozott, érzelmileg egészséges gyerekeket akarunk nevelni.” /John Gottman/
A következő alkalommal a négy különböző nevelési stílusról írok Neked! Tarts velem John Gottman önvizsgálatra hívó tesztjének bemutatásakor!
Ha megfogott téged ez a téma, kérlek írd le egy hozzászólásban, hogy mi a tapasztalatod az érzelmei fejlesztéssel kapcsolatosan!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom John Gottman: Gyerekek érzelmi intelligenciája című könyv Első fejezetében olvasható.