Haladunk tovább Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend: Gyerekhatárok című könyvvel. A nyolcadik törvény jön már a sorban. Ez is egy nagyon fontos személyiségjegyről szól. A korábbi írásaimat a könyvről itt találjátok.
Az irigység törvénye
Irigység kontra hála
A Gyerekhatárok című könyvben arról olvashatunk, hogy az irigység egy alapvető emberi érzés. Mindenkire jellemző, de nem mindenkinél ugyanakkora mértékben. Sajnos a túlzott mértékű irigység és a boldogtalanság sokszor járnak együtt, ezért nehéz egy irigy emberrel együttélni.
„Az irigység legszomorúbb oldala … az ürességérzet, amely abból fakad, hogy soha semmi nem elég jó. Bármit érjenek is el, vagy bármit kapjanak, biztosan találnak benne valami kifogásolni valót, és nyoma sincs az életükben elégedettségnek.” /Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend/
A gyerekeknél ez sokszor úgy nyilvánul meg, hogy mindig többet akarnak, de sohasem hálásak. Azt gondolják, hogy nekik minden jár és joguk van hozzá.
Pedig az élet nem mindig úgy alakul, ahogyan azt mi szeretnénk. Ez frusztrációval jár. Máskor pedig jól mennek a dolgok és kielégülünk. Ezeknek az érzéseknek a váltakozása a szerzők szerint ez egy nagyon fontos tudás, amit a gyermekinknek meg kellene érteniük.
„A gyermek végül … megtanulja hálával fogadni, amit kap, mert rájön, hogy nincs joga mindenhez, amire vágyik. Ahhoz, hogy ez a folyamat végbemenjen, a szülőknek két dolgot biztosítaniuk gyermekeik számára: kielégülést és frusztrációt.” /Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend/
Adni, korlátozni, együtt érezni
Henry Cloud és John Townsend szerint ezt a három fontos készséget kellene gyakorolniuk a szülőknek, ahhoz, hogy a gyermekek kiegyensúlyozottan viselkedjenek az irigység és a hála tekintetében. Mindháromról részletesen írnak a Gyerekhatárok című könyvben. Összegzésképpen pedig levonják azt a tanulságot, hogy az egyensúly nagyon fontos.
„A gyerekeknek … néha tapasztalniuk kell, hogy meg kell dolgozniuk azért, amire vágynak. Ha minden az ölükbe hullik, anélkül, hogy bármit tennének, felerősödik bennük a jogosultság illúziója, s azt hiszik, követelésekkel állhatnak elő.” /Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend/
Másik fontos gondolat pedig az, hogy ne féljünk gyermekünk negatív érzéseitől irányunkba. Szeressük őt akkor is, ha a szabályaink nincsenek az ínyére.
A vágyakozást és a hiányérzetet pedig próbáljuk meg cselekvésre ösztönzőként felhasználni. Tanítsuk meg gyermekünknek, hogy ha nem elégedett a sorsával, akkor azon csak is maga tud javítani. Próbáljon meg tenni azért, hogy változzanak a dolgok.
Az utolsó előtti törvény következik. Lassan összeáll a teljes kép. Tarts velem, és meg tudhatod, hogy mit takar az aktivitás törvénye!
Ha gondolod írd meg egy hozzászólásban, hogy mi a véleményed az irigység törvényéről!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend: Gyerekhatárok című könyv Tizenegyedik fejezetében olvasható.