Okos, de szétszórt – Végrehajtó funkciók

Ebben a sorozatban szeretném Nektek bemutatni Dr. Peg Dawson és Dr. Richard Guare: Okos, de szétszórt című könyvet. Folyamatosan haladunk majd előre a könyv felépítése szerint. Kezdjük a legelején, az elmélettel. 

Mi teszi az okos gyereket szétszórttá?

 

Mik azok végrehajtó funkciók?

„… a végrehajtó funkciók kifejezés az idegtudományi szakirodalomból származik, és azokra a kognitív készségekre utal, amelyek ahhoz kellenek, hogy az ember végrehajtsa feladatait.” /Dr. Peg Dawson és Dr. Richard Guare/

Az Okos, de szétszórt című könyv Első fejezetéből megtudhatjuk, hogy a végrehajtó funkciók gyengesége általában a tervezési, figyelemfenntartási, szervezési és érzelemszabályozási képességek esetében tetten érhető. Sajnos ez sok bosszúságot tud okozni mind a gyermeknek, mind a szülőnek.

A szerzőpáros szerint, ha felismerjük, hogy egy visszatérő problémáról van szó, akkor már megtettük az első lépést a javulás felé. Hiszen így megérthetjük, hogy az okot kell megkeresni, nem pedig az okozaton idegeskedni és büntetéseket kilátásba helyezni.

Peg Dawson és Richard Guare kiemelik számunkra, hogy a cél érdekében érdemes a problémás területeket jól meghatározni, mert csak így tudunk elkezdeni dolgozni a megoldáson.

„Vegyük például a következő kifejezést: szétszórt. Nagyszerű könyvcím, mert szülőként elolvassuk a szót, és rögtön tudjuk, hogy gyermekünket jellemzi. De a szétszórt kifejezés jelentheti a feledékenységet, a szervezetlenséget, a kitartás hiányát vagy a szórakozottságot is. E problémák mindegyike más-más megoldást igényel. Minél pontosabban meg tudjuk határozni a problémát, annál valószínűbb, hogy tényleges megoldást jelentő stratégiával állhatunk elő.” /Dr. Peg Dawson és Dr. Richard Guare/

kép: Pixabay

 

Tizenegy készség

A szerzőpáros által kidolgozott módszerek segítenek a végrehajtó funkciók fejlődését. De pontosan milyen végrehajtó funkciók vannak és melyik végrehajtó funkció gyengeségéről lehet szó a mi gyerekünk esetében? Az Okos, de szétszórt című könyvből megtudhatjuk, hogy Peg Dawson és Richard Guare készítettek egy listát a témában. Szerintük tizenegyféle végrehajtó funkció létezik:

        • Válaszgátlás
        • Munkamemória
        • Érzelemszabályozás
        • Fókuszált/fenntartott figyelem
        • Feladatkezelés
        • Tervezés/prioritások meghatározása
        • Szervezés
        • Időgazdálkodás
        • Célorientált kitartás
        • Kognitív flexibilitás (rugalmasság)
        • Metakogníció

Lehet, hogy elsőre nem mindegyiket értjük, viszont a szerzők mindegyikről írtak Nekünk egy rövid leírást és példát a könyvben. Ezek alapján már most az elején képünk lehet arról, hogy milyen témákról fog szólni ez a könyv.

„A gyermekkor döntő lehetőséget kínál arra, hogy ösztönözzük a gyerek a végrehajtó funkciók tanulása és fejlődése terén.” /Dr. Peg Dawson és Dr. Richard Guare/

Az Okos, de szétszórt című könyv Harmadik részében a lista minden elemének egy teljes fejezetet szentelnek a szerzők, ahol részletesen megismerhetjük az adott problémakört és azt, hogy milyen módszerekkel lehet az adott végrehajtó funkción segíteni.

Erősségek és gyengeségek

Peg Dawson és Richard Guare szerint első lépésként fontos, hogy azonosítsuk a gyermekünk erősségeit és gyengeségeit, majd ezután egy konkrét célt kellene választani, amin elkezdünk dolgozni. A gyakorlat azt mutatja, hogy ha egy területtel elkezdünk dolgozni, akkor az más területeken is javulást okozhat, emelik ki számunkra a szerzők.

„A gyerekek segítését célzó módszerek megtervezésekor hasznos megértenünk, hogy a végrehajtó funkciók gyakran erősségek és gyengeségek csoportjából állnak. Egy gyengeséget célzó stratégiával gyakran egy másik hiányosság is megerősíthető.” /Dr. Peg Dawson és Dr. Richard Guare/

Az Okos, de szétszórt című könyv Második fejezetében találunk egy több oldalas tesztet, amik segítségével korcsoportokra lebontva meghatározhatjuk gyermekünk végrehajtó funkciókkal kapcsolatos erősségét és gyengeségét. Ezzel megbizonyosodhatunk arról, hogy az előzetes sejtésünk mellett valójában melyik területeken kellene fejlődni gyermekünknek.

Szerintem nagyon jól kialakított tesztekről van szó, amikből érződik a szerzőpáros tudása, tapasztalata és bölcsessége a témában.

kép: Pixabay

 

Saját végrehajtó funkcióink erősségei és gyengeségei

A szerzőpáros szerint a közös munkához nem elég a gyermekünk végrehajtó készségeit felismerni. A mi, saját erősségeink és gyengeségeink is befolyásolhatják, hogy melyik módszer segíthet a családunkban. Vagy akár arra is fény derülhet, hogy pont a mi erősségeink és gyengeségeink gátolhatják a fejlődést. Hiszen a hasonlóság vagy az ellentétek együttműködése sok nehézséget tud okozni.

„Amíg nem értjük, hogy saját végrehajtó funkcióink erősségei és gyengeségei hogyan illeszkednek – vagy éppen nem illeszkednek – gyermekünkhöz, addig nehezen tudjuk megítélni, hogy mely területeken kell változtatnunk.” /Dr. Peg Dawson és Dr. Richard Guare/

Az Okos, de szétszórt című könyv Harmadik fejezetében szülőknek szóló tesztet tölthetünk ki, ami segít azonosítani a saját erősségeinket és gyengeségeiket.

A kérdéssor után szerzőpáros két jól elkülöníthető részre bontja az ismertanyagot:

        • Ha a saját erősségeink egybeesnek a gyermek gyengeségeivel
        • Amikor a gyereknek és szülőnek ugyanazok a gyengeségei

Ez szerintem az egyik legjobb és legtanulságosabb része a könyvnek. Igazán hasznos önismereti utazás lehet ez számunkra. Én sokat tanultam belőle.

 

 

Miután az elméleti háttért megismertük a következő alakommal az előttünk álló feladat megtervezéséről írok Neked! Tarts velem!

Ha megfogott téged ez a téma, kérlek írd le egy hozzászólásban, hogy mi a véleményed a fenti témáról!

 

Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Dr. Peg Dawson, Dr. Richard Guare: Okos, de szétszórt című könyv Első, Második és Harmadik fejezetében olvasható.

Vélemény, hozzászólás?