Uzsalyné Pécsi Rita: A nevelés az élet szolgálata – I kötetben először a felnőttkor változásait mutatja be számunkra az életlétra segítségével. A szerző szerint azért fontos, hogy először a felnőttekkel foglalkozzunk, mert egy gyermeket csak fejlődésben lévő és fejlődésre kész felnőtt nevelhet. A korábbi írásaimat a könyvről itt találjátok.
A felnőttkor lélekmozgásai
Személyiségünk állandóan változik
„Nem minden korszakban és nem minden életkorban rezdülünk ugyanarra.” /Uzsalyné Pécsi Rita/
Joseph Kentenich pedagógiai rendszerének alapja az, hogy nem állapotokra reagálunk és kész szabályokat, rendszereket alkotunk, hanem figyelembe vesszük a személyiség állandó változását.
„A hatékony nevelés tehát ennek a belső mozgásnak a megfigyelése, ösztönzése és szolgálata. Ez csak akkor lehetséges, ha „állandó érzékelő kapcsolatban vagyunk azzal, akit nevelünk.” (Joseph Kentenich)” /Uzsalyné Pécsi Rita/
A változási készség
Uzsalyné Pécsi Rita könyvében arról ír nekünk, hogy ha sikerült a belső mozgásokat megfigyelni, akkor ennek segítségével rövid-, közép- és hosszútávú nevelési célokat tűzhetünk ki.
„Minden életszakasznak megvan a maga nagyon jellegzetes életfeladata (különböző életszakaszokban különböző dolgokra vagyunk nyitottak), aminek teljesítésére az a periódus a legalkalmasabb.” /Uzsalyné Pécsi Rita/
A szerző szerint felnőttkorban különösen fontos a változási készség. Ezzel kapcsolatosan több kiemelendő gondolatot olvashatunk a könyvben:
- „A növekedő gyereket csak egy szintén növekedésben lévő személyiség tudja vezetni.”
- „A nevelő alapvető tulajdonsága tehát az önnevelés. Csak a „nevelt nevelő” tud nevelni.”
- A nevelésben a tekintély nagyon fontos. A gyermeknek látnia kell maga előtt egy elöljárót, aki megtestesülése annak, akivé ő is szeretne válni.”
A felnőttkor átváltozásai
A nevelés az élet szolgálata – I. kötet Második részében megtalálhatjuk az életlétrát, ami a születés pillanatától kezdve bemutatja számunkra az életszakaszokat jellemző feladatokkal társítva.
„Az életünk előrehaladását fölfelé haladóan, mintegy létraszerűen is elképzelhetjük. Az egyes létrafokokhoz rendelt szakaszokkal részletesen fogunk foglalkozni. Először – mint ahogyan ez minden nevelési tevékenység esetén kívánatos –; kezdjük a munkálkodást magunkon!” /Uzsalyné Pécsi Rita/
A könyvben 15 éveskortól egészen a 75 év utáni időszakra mutatja be számunkra a szerző a legfontosabb lélekmozgásokat:
- Késő ifjúkor
- Belépés a korai felnőttkorba
- Korai felnőttkor
- A korai felnőttkor csúcsa
- Átmenet a közép felnőttkorba
- Közép-felnőttkor
- Átmenet a késői felnőttkorba
- Késői felnőttkor
- Érett felnőttkor
Mindegyik pontról részletesen olvashattok a könyvben. Nagyon érdekes olvasmány. Én sok fontos gondolatot kaptam ettől a résztől. Izgalmas volt így látni a mögöttem és az előttem álló „feladatokat”. Véleményem szerint sok bölcs gondolatot és igazságot fogalmaz meg számunkra Uzsalyné Pécsi Rita, amin érdemes elgondolkodni és magunkkal vinni.
Az utolsó rész következik a könyvben. A csecsemő- és a kisgyermekkor életfeladait mutatom be Neked legközelebb! Tarts velem!
Ha gondolod írd meg egy hozzászólásban, hogy mi a véleményed a felnőttkori lélekmozgásokról!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Uzsalyné Pécsi Rita: A nevelés az élet szolgálata – I. kötet Második részében olvasható.