Marcie Jones és Sandy Jones: Kérdések és válaszok az altatásról című könyv végére értünk. A korábbi írásaimat itt olvashatjátok. A könyv utolsó fejezetei a hat hónaposnál idősebb gyerekek alvási szokásairól szólnak. Kiemelt témája az altatási módszerek összevetése.
Megérett az idő a változásra?
Hat hónapos kortól
Marcie és Sandy Jones szerint hat hónapos kor felett a babáknak már kialakult egyfajta szokása azzal kapcsolatosan, hogy hogyan szeret és tud elaludni. Ilyenkor általában már rögzülnek a nappali és éjszakai alvási mintázatok. De sajnos ezek nem mindig pihentető módon állnak össze sem a baba, sem a család számára.
„Alapvetően két lehetőség áll előttünk. Folytatjuk, ahogy eddig, és várunk, hátha magától megoldódik a helyzet, vagy beavatkozunk annak reményében, hogy előbb-utóbb megtanul önállóan elaludni, és hosszabb ideig alszik.” /Marcie és Sandy Jones/
Kiemelném tehát, hogy ha eddig nem alakult ki az önálló elalvás, akkor a szerzők ezt hat hónapos kor felett vezetnék be leghamarább.
A Kérdések és válaszok az altatásról című könyvben három fontos kérdéssel találkozhatunk mielőtt belevágunk a módszerek megismerésébe:
- Megérett az idő az új alvási rendszer bevezetésére?
- Kell a babát önálló alvásra szoktatni vagy a már kialakult rossz szokásait megváltoztatni?
- Mennyi ideig hagyhatom sírni a gyereket?
„Mielőtt bemutatnánk a közismert szoktatási módszereket, szeretnénk világossá tenni, hogy ezekre a fontos kérdésekre a tudomány nem ad egyértelmű választ, az a szülők saját megítélésétől függ.” /Marcie és Sandy Jones/
Altatási módszerek és megoldások
A módszerek megismerése előtt a szerzőpáros pár fontos dologra szeretné felhívni a figyelmet:
- A két fő cél az, hogy a gyermekünk megtanuljon önállóan elaludni és éjjel segítség nélkül visszaaludni.
- A kutatások szerint a leírt módszerek közül mindegyik hatékony lehet.
- A kutatások legérdekesebb megállapítás az, hogy általában nem maga az új stratégia hozott eredményt, hanem az, hogy a szülők következetesen alkalmazták őket.
„Vagyis mindegyik önálló alvásra szoktatási módszer működik. A lényeg, hogy mi és a partnerünk értsen egyet ezen a téren, és minden este következetesen ugyanúgy alkalmazzuk ugyanazt a stratégiát.” /Marcie és Sandy Jones/
A Kérdések és válaszok az altatásról című könyvben ezután részletesen, pro és kontra érveket felsorakoztatva bemutatják be a szerzők a leggyakoribb altatási módszereket és megoldásokat:
- Sírni hagyás – az elalvás a csecsemő feladat
- Ferber-módszer – késleltetett válasz módszere
- Átütemezés – lassú és óvatos változtatás
- Tervszerű ébresztés – segédeszköz, nem átfogó megoldás
- Együttalvás – folyamatos jelenlét és bőrkontaktus
A könyvben megismerkedhetünk az egyes technikák szószólóival és könyvajánlót is kaphatunk a témákban.
„Mindenképpen olyan stratégia mellett döntsünk, amelynek kivitelezése egyfelől nem okoz számunkra gondot, másfelől illik a gyermek egyéniségéhez.” /Marcie és Sandy Jones/
Kilencedik hónaptól
Ez az időszak már bőven a nagymozgások, az eleven játékok és a szeparációs szorongás kialakulásának időszaka. Ezek mindegyike befolyásolhatja az kisbaba alvását.
A Kérdések és válaszok az altatásról című könyvben esettanulmányokon keresztül kaphatunk tanácsokat az esetleges alvási problémák kezelésére. Ezenkívül az utolsó fejezetben a tizenkét hónaposnál idősebb gyermekek alvási szokásairól is szó esik. Már nem olyan részletesen, de hasznos megállapításokat és tanácsokat kaphatunk a szerzőktől az egy évesnél idősebb csecsemőkről is.
Ezzel befejeztük Marcie Jones és Sandy Jones: Kérdések és válaszok az altatásról című könyvet. A következőkben Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsend: Gyerekhatárok című könyvvel foglalkozunk majd.
A hozzászólásokban szívesen fogadom a véleményedet a fent leírtakkal kapcsolatosan!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Marcie Jones és Sandy Jones: Kérdések és válaszok az altatásról című könyv Hetedik, Nyolcadik és Kilencedik fejezetében olvasható.