
Harmat Kiadó, 2021
231 oldal
A Harmat Kiadó honlapján lehet a könyvről több infót megtudni:
A könyv a kiadó honlapján, illetve a nagykönyvesboltok kínálatában is megtalálható. Ezen kívül használtan, antikváriumban vagy könyvtárban biztosan beszerezhető, ha valakinek felkeltette az érdeklődését.
A borítón szereplő címkiegészítés:
Hogyan kapcsolódjunk a gyermekünkhöz?
Fülszöveg
Az apák túlnyomó többsége szeretne jó apja lenni a gyermekének, ám a sok belső és külső elvárás, tévképzet, internetbölcsesség elbizonytalanítja még a legelszántabbakat is. Egyre többen teszik fel a kérdést: Tényleg jól csinálom? Hogyan kerülhetek közelebb a gyermekemhez? Van-e nyitja az apaságnak?
A szerző az apákkal beszélgetve, őket segítve, vágyaikat megismerve jutott arra a következtetésre, hogy a kapcsolódásnak alapvetően három kulcsa van:
kapcsolódás a tudásban, kapcsolódás a jóakaratban, kapcsolódás a szövetségben.
Süveges Gergő tizenkét kihívása abban segíti az olvasót, hogy a kulcsok egyre tudatosabb és gyakorlottabb használata révén meghitt, bizalmas és szeretetteljes, mindkét fél számára biztonságot adó kapcsolódás jöhessen létre apa és gyermeke között.
Süveges Gergő két évtizede dolgozik a közmédiában televíziós és rádiós újságíróként. Népszerű előadó, gazdag tréneri és coach tapasztalattal a háta mögött. Felesége, Margit gyógypedagógus, fejlesztési tanácsadó, négy gyermekük van.
Értékelés és személyes tapasztalat a könyvvel kapcsolatban
A szerzőről
Azt gondolom, hogy Süveges Gergőt sokan ismerhetik már. Ha máshonnan nem, akkor a televízióból. Az utóbbi időben pedig apaszereppel kapcsolatos gondolatai miatt lehet vele találkozni cikkekben, interjúkban és tréningjei is nagyon népszerűek. Süveges Gergő saját honlapján így jellemzi magát: férj, apa, újságíró, tanár, coach, kommunikációs tréner, tanácsadó.

Az Apakulcs című könyvhöz tartozó honlapról azt is megtudhatjuk, hogy az apaság témája már jó ideje foglalkoztatja a szerzőt. Nem ez az első könyve az apaságról. Már korábban megjelent két írása ebben a témában: Apa-kép-írás (2008) és Apaszem (2012).
Apakulcs és Anyakulcs
Az Anyacipő Blog történetében először egyszerre két könyvajánló jelenik meg:
- Süveges Gergő: Apakulcs
- Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő: Anyakulcs
Azt gondolom, hogy ez a két könyv összetartozik és sok szempontból épülnek egymásra, ezért szerettem volna őket együtt bemutatni. Az Anyakulcs című könyvben a szerzők is felhívják a figyelmet az összefüggésre:
„A három apakulcs használata tehát jó lehetőség arra, hogy gyermekünkkel elinduljunk a kölcsönös bizalom megteremtése felé. Ha pedig létrejött közöttünk a bizalom, akkor megteremtettük az anyai alapelvek erős támasztékát is.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő: Anyakulcs/
Nekem mindkét könyv sokat adott. Mindkettőből tanultam és több lettem általuk. Valószínűleg nem utoljára olvastam el őket. Még sokat fogom forgatni őket, mert megszólítottak és fejlődésre késztetnek.
Mindkettő írásnak van a saját honlapja (Apakulcs, Anyakulcs). Érdemes megnézni őket, mert plusz információkat kaphatunk a könyvekről, illetve online teszteket is kitölthetünk, amik segítségével pontosabb képet kaphatunk a saját apai-anyai működésünkről.
Hogyan találkoztam ezekkel a könyvekkel?
Az Apakulcs című könyvet pár évvel ezelőtt vettem meg a férjemnek, mert azt gondoltam, hogy értékes könyvről lehet szó. Lelkiismeretesen el is olvasta. Úgy emlékszem nem sokat beszéltünk akkor róla. Most, hogy már én is elolvastam, biztos vagyok abban, hogy befolyásolja apai működését. Észrevettem ennek jeleit.
Én személy szerint először az Anyakulcs című könyvet olvastam el, de már a legelején megszületett bennem az elhatározás, hogy együtt fogom feldolgozni az Apakulcs című könyvvel.
Gergő és Margit már az Anyakulcs első fejezeteiben meggyőztek arról, hogy az Apakulcs című könyv legalább annyira értékes tudást adhat számomra, mint az Anyakulcs. Nemtől függetlenül. Ezért, amint befejeztem az Anyakulcs című könyvet, azonnal belevágtam az Apakulcs olvasásába.
Ajánlás
Minden érdeklődő szülőnek szeretettel tudom ajánlani az Apakulcs című könyvet. Minden apukának kötelező olvasmánnyá tenném. Azt gondolom, hogy a benne lévő tudás valóban hasznos és Süveges Gergőnek sikerült jó technikával és érvrendszerrel megszólítani az apukákat.
„Az apák túlnyomó többsége szeretné jól csinálni. Jó apja akar lenni gyermekének. Minden vágya, hogy tanítsa, nevelje, életre vezesse és emlékezetes pillanatokkal ajándékozza meg őt. … A legnagyszerűbb apákban is ott motoszkál a kérdés: tényleg jól csinálom?” /Süveges Gergő/
Kevés olyan könyv kapható a boltokban, amik kifejezetten az apukáknak szólnak. Véleményem szerint igazán hiánypótló írás az Apakulcs című könyv. Süveges Gergő hiteles és bölcs gondolataira nagy szükség van. Jó lenne, ha minél több apukához eljutna a szerző mondanivalója.
„Bátran mondhatom: aki kézbe veszi az apakulcsokat bemutató könyvet, az rossz apa nem lehet. De éppen azért, mert jó apa, szeretne még jobb és egyre jobb lenni. A fejlődésre törekvés az értékesség kétségbevonhatatlan bizonyítéka.” /Süveges Gergő/
Azt gondolom, hogy Süveges Gergő tréningjei során mindent megtesz azért, hogy minél többen megismerjék tanácsait és az Apakulcs című könyvből az is kiderül, hogy ezeken az alkalmakon az apukák megoszthatják kételyeiket, kérdéseiket az apaság témakörében. Véleményem szerint ez a fajta beszélgetés és együtt gondolkodás hatalmas lehetőség az apukák számára.
Minden érdeklődőt arra buzdítok, hogyha megszólítva érzi magát, akkor bátran éljen a tréning lehetőségével. Bővebben az Apakulcs című könyvhöz tartozó honlapon lehet ezekről az alkalmakról olvasni.
Nemcsak apukáknak?
Véleményem szerintem az Apakulcs című könyvből az anyukák is sokat profitálhatnak. Akár apukák, akár anyukák vagyunk, komplex a személyiségünk. Vannak férfiasabb és nőiesebb vonásaink. Saját szüleinktől látott példák is befolyásolják viselkedésünket. Nemtől függetlenül van, akinek ösztönösen jól megy egy adott gyerekneveléssel összefüggő terület, van, akinek ugyanez nehézséget okoz.
A kutatások már számtalanszor alátámasztották, hogy a férfi agy és a női agy sok mindenben különbözik egymástól. Véleményem szerint ez így van rendjén. A gyerekneveléshez való hozzáállásban sem vagyunk egyformák, de mindig tudunk tanulni valamit a másiktól.
„A közelség helyes mértéke legalább annyira fontos egy anya számára, mint egy apa számára. Ilyen értelemben az Apakulcs című könyvben írottak az anyák életében is iránymutatóak lehetnek.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő: Anyakulcs/
Ráadásul azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az apakulcsok ismeretében egy édesanya tudja támogatni párját a nehézségeiben. Segítheti őt, ha számára kihívást jelentő helyzettel találja szemben magát.
Számomra az Apakulcs című könyv legalább annyit adott, mint az Anyakulcs. Mindkét könyvben megtaláltam azokat a gondolatokat, amik gazdagítottak engem. Mindkettőben felismertem azokat a területeket, amik egész jól mennek és ráeszméltem azokra is, amikkel gondjaim vannak. Gergő és Margit tanácsai közül több olyan van, amiket szeretnék megfogadni és általuk jobb szülővé válni.
Kapcsolódás
Az Apakulcs fő mondanivalója a megfelelő apa-gyerek kapcsolat felépítése és megélése. Mind az apa, mind a gyerek számára nagyon fontos ez a kapcsolat. Ez nem is kérdés, a kérdés inkább az:
„Hogyan kapcsolódhat egymáshoz apa és gyermeke? Mitől működik a viszonyuk? Mitől lesz meghitt, bizalmas és szeretetteljes – mindenki számára biztonságot adó?” /Süveges Gergő/
Süveges Gergő három apakulcsról ír könyvében, amik nyithatják a kapcsolat zárját. Ezekhez összesen tizenkét kihívás tartozik. Mindegyiknek az a célja, hogy apukák jobban tudjanak kapcsolódni gyermekükhöz.
„A kapcsolódás három kulcsa minden apa számára jó kiindulópont lehet, amikor keresi a módot, ahogyan közelebb kerülhet gyermekéhez.” /Süveges Gergő/
Személyes vélemény
Érdekes élmény volt az Apakulcs című könyvet anyukaként olvasni. Kicsit olyan volt, mintha beleláthatnék egy pillanatra az apukák fejébe. Megismerhetném gondolataikat, aggályaikat és félelmeiket. Aztán szépen lassan rájöttem arra, hogy nem is különbözünk ebben annyira.
Saját tapasztalatom az, hogy az apukák nehezebben nyílnak meg a gyerekneveléssel kapcsolatosan, főleg a nehézségek beismerése terén. Viszont az Apakulcs című könyv megteremti azt a bizalmi légkört, hogy az ember közelebb engedheti magához a problémáit és szorongásait.
„A könyvvel azt a reményt szeretném az olvasóban megerősíteni, hogy szinte minden helyzetben van lehetőségünk apró lépést tenni a gyermekünkkel való kapcsolódás felé.” /Süveges Gergő/
Azt gondolom, hogy Süveges Gergő megértő, türelmes és szeretetteljes gondolatai tényleg tudnak segíteni. A cél „az apa és gyermek meghitt és biztonságot adó, örömteli és őszinte egymáshoz kapcsolódása”.
„Ez a könyv nem újabb súlyt akar a vállukra tenni. Inkább a lehetőséget szeretné felcsillantani: az alapelvek segítségével minden körülmények között lehetséges erősíteni az apa és a gyermek kapcsolódását. Ahelyett, hogy az elveszett lehetőségeket siratnánk, meg fogjuk látni, hogy azt az időt, amennyi adatik képesek vagyunk a kapcsolódás erősítésére fordítani.” /Süveges Gergő/
Nekem nagyon tetszett az Apakulcs című könyv. Szerintem nagyon jól sikerült felépíteni. Érthető, könnyed, reménnyel teli és jó hangulatú. Az apakulcsok és a hozzájuk tartozó kihívások építkeznek egymásra. A végére összeállhat a teljes kép és az apakulcs-tesztek segítségével felmérhetjük saját objektív működésünket.
Ahogy az lenni szokott, a szerző egyszer sem áltat bennünket azzal, hogy könnyű feladatról lenne szó, de arról mindenképpen meg tudja győzni az olvasót, hogy megéri fejleszteni a kapcsolatunkat a gyermekünkkel.
„Minden apa és minden gyermek más utat jár be, de végső soron ugyanarra vágynak: az egymással való mély találkozásra. Szívből kívánom, hogy az apakulcsok használata és az apró, kitartó lépések gyakorlata segítse az olvasót abban, hogy gyermekével kölcsönösen betölthessék ezt a vágyukat, és átéljék a kapcsolódás teljességét és örömét.” /Süveges Gergő/
A kedvenc idézetem a könyvből:
„Az ilyen apa nem a gyermek teljesítményét értékeli, hanem magát a gyermeket. Így gondolkodik: „Nem csak akkor ismerem el gyermekemet, amikor valami értékeset tesz. Mindenekelőtt értékesnek tartom őt, keresem a módját, hogy ezt el is mondjam neki.” /Süveges Gergő/
A következő alkalommal bemutatom Nektek a három apakulcsot. Tartsatok velem!
Ha gondolod, írd meg hozzászólásban, hogy ha van valamilyen tapasztalatod a könyvvel kapcsolatban!
Süveges Gergő: Apakulcs című könyvről írt bejegyzések
Apakulcsok | Isten kulcsai |
Három kulcs egy kézben | – |
Ennek az ajánlónak a megjelenéséhez Süveges Gergő hozzájárult.