
Harmat Kiadó, 2024
216 oldal
A Harmat Kiadó honlapján lehet a könyvről több infót megtudni:
A könyv a kiadó honlapján, illetve a nagy könyvesboltok kínálatában is megtalálható. Ezenkívül használtan, antikváriumban vagy könyvtárban biztosan beszerezhető, ha valakinek felkeltette az érdeklődését.
A borítón szereplő címkiegészítés:
Hogyan engedjük el lépésről lépésre a gyermekünket?
Fülszöveg
Kapcsolódás és elengedés, figyelmes közelebb lépés és egészséges távolodás – szülőként mindkettőre szükségünk van. A távolság megszületése természetes folyamat, de a kérdés az, hogy anyaként mit látunk benne: tragédiát vagy kibontakozást? A szerzőpáros tanácsadóként vagy segítő szakemberként családok százaival került kapcsolatba az elmúlt évtizedekben. Munkájuk és saját élményeik nyomán felismerték, hogy az egészséges elengedés három kulcsfogalma:
az önállóság, a szabadság és a felelősség.
A kapcsolódás alapelveihez – az apakulcsokhoz – hasonlóan az anyakulcsoknak sem az a céljuk, hogy újabb terheket rakjanak a szülők vállára. Ellenkezőleg: támaszt és reményt szeretnének nyújtani bármely élethelyzetben, bármilyen életkorú gyermeket nevelő anyának, hogy bár az elengedésnek lehetnek fájdalmas mozzanatai, ezt a hosszú folyamatot végigkísérheti az önálló személyiség megszületése és formálódása feletti öröm is.
Süvegesné Rudan Margit és Süveges Gergő négy lassan felnőtté váló gyermek szülei. Margit diagnosztaként és ADHD-tanácsadóként áll a szülők mellett. Gergő az Apakulcs alapítójaként apákat segít erősebben kapcsolódni gyermekükhöz. Az Anyakulcsban kettejük gazdag tapasztalatai adódnak össze.
Értékelés és személyes tapasztalat a könyvvel kapcsolatban
A szerzőkről
Süvegesné Rudan Margit és Süveges Gergő évek óta azért dolgoznak, hogy minél több családhoz eljussanak tanácsaik és örömhírük, hogy lehetnek eszközeink, kulcsaink ahhoz, hogy jobb szülővé válhassunk és megfelelő módon tudjuk szeretni gyermekeinket.

Az Anyakulcs című könyvhöz tartozó honlapról megtudhatjuk, hogy már egy harmadik tagja is van a csapatnak Dr. Pácz Orsolya személyében, aki szintén elkötelezett híve a szülők támogatásának.
Apakulcs és Anyakulcs
Az Anyacipő blogon a Süveges család mindkét könyvéről szóló ajánló elérhető már:
- Süveges Gergő: Apakulcs
- Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő: Anyakulcs
Ez a két könyvajánló egyszerre jelent meg, egy időben váltak elérhetővé számotokra. Azért döntöttem így, mert szerintem ez a két könyv mondanivalója összefügg és mindkettőből levonhatjuk a számunkra fontos következtetéseket.
„Örülünk annak, hogy az Apakulcs és az Anyakulcs című könyv most már teljesebb képet tud adni erről a két, látszólag ellentétes irányú törekvésről, amelyek azonban mégiscsak ugyanazt a célt szolgálják: a kiegyensúlyozott, egészséges viszonyt gyermekükkel.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Én mindkét könyv által megszólítottnak éreztem magam. Mindkettőben találtam olyan részeket, amik megerősítettek abban, hogy jó úton járok és voltak olyan felismeréseim is, amik rádöbbentettek arra, hogy bőven van hová fejlődnöm.
Mindkettő írásnak van saját honlapja (Apakulcs, Anyakulcs). Érdemes megnézni őket, mert plusz információkat kaphatunk a könyvekről, illetve online teszteket is kitölthetünk, amik segítségével pontosabb képet kaphatunk a saját anyai-apai működésünkről.
Hogyan találkoztam ezekkel a könyvekkel?
Az Apakulcs című könyv már régebb óta meg volt nekünk. Férjem pár évvel ezelőtt el is olvasta. Amikor megjelent az Anyakulcs című írás, gyorsan beszereztem és már az elején éreztem, hogy egy remek könyvről van szó, amiben a szerzők értik a dolgukat és bölcs meglátásaik valóban a hasznomra lehetnek.
Az Anyakulcs című könyv Második fejezetében van szó az apakulcsok és az anyakulcsok összefüggéseiről. Ez a rész győzött meg engem arról, hogy az Anyacipő blogon az Apakulcs és az Anyakulcs című könyvekről egyszerre fogok írni.
A szerzők logikusan levezetik számunkra, hogy bár az anyukák és az apukák más nehézségekkel küzdhetnek a gyereknevelés során, a csapatmunka során szükséges, hogy támogatni tudják egymást a kihívások közepette.
„Tanácsadói és támogatói tapasztalatunk, valamint személyes élményeink is arra a következtetésre vezettek bennünket, hogy anyák és apák mást és mást élnek meg nehezebb kihívásként a gyermeknevelésben. … Azt is felismerhetjük, hogy a kétféle viszonyulás feltételezi is egymást, vagyis egymás nélkül nem képesek tökéletesen működni.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Anyakulcsok
Az Anyakulcs című könyvben arról olvashatunk, hogy a szerzőpárostól megkérdezték, hogy ha léteznek apakulcsok, akkor vajon vannak-e anyakulcsok is. Margit és Gergő válasza az volt, hogy:
„Igen, léteznek. Csak az anyakulcsok alapvetően nem a kapcsolódásról szólnak. … Az elengedésről.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Ebben a könyvben tehát nem a kapcsolódás kulcsaival ismerkedhetünk meg, hanem az elengedés kulcsaival. Ugyanis a szerzők szerint a legtöbb édesanyának nem a kapcsolódással vannak nehézségei, hanem az elengedéssel. A gyerek eltávolodása az élet része, viszont fájdalmas lehet és szülőként nehéz kérdés, hogy hogyan viszonyuljunk ehhez a teljesen természetes folyamathoz.
„A távolodás a megkérdezésünk és az egyetértésünk nélkül is megtörténik. Nem is ez a kérdés. Sokkal inkább az, vajon hogyan értékeljük. Elszakadásnak vagy elengedésnek? Mit látunk benne? Tragédiát vagy kibontakozást?” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Ajánlás
Minden édesanyának és édesapának szeretettel tudom ajánlani az Anyakulcs című könyvet. Margit és Gergő végig az édesanyákat szólítják meg a könyvben, viszont azt ők sem állítják, hogy egyértelműen csak az anyukáknak fájhat a gyerek távolodása.
Véleményem szerint az Anyakulcs című könyvből nem csak anyukák tanulhatnak. Az apukák számára is hasznos információk lehetnek benne, illetve, ha párjuk nehézséggel küzd az elengedés témakörében, akkor a könyv mondanivalójának segítségével támogatni és segíteni tudják társukat.
„Az apakulcsok a kapcsolódás alapelvei, az anyakulcsok pedig az elengedés alapelvei. Az egyik eszközrendszer a figyelmes közelebb lépésben, a másik pedig az egészséges távolódásban segít bennünket. Szülőként mindkettőre szükségünk van, hiszen a gyermekünkkel való viszonyunk is valójában ebben a dimenzióban zajlik. Ez a viszony akkor válhat teljessé, ha képesek vagyunk jól érzékelni és szabályozni a közelséget és a távolságot: a kapcsolódást és az elengedést.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Margit és Gergő Anyakulcs című könyvükben abban szeretnének segíteni nekünk, hogy az elengedés időszak könnyebb legyen. Valószínűleg nem lesz fájdalommentes, viszont lehetnek kulcsok a kezünkben, amik segíthetnek tisztábban látni, újraértékelni és önismeretre szert tenni.
A szerzők azzal biztatnak Bennünket, hogy a gyermek önállósodása egy izgalmas utazás, aminek nem kell feltétlenül távolodással járnia, hanem egy újfajta kapcsolat kezdete, ami továbbra is lehet bizalmas és szoros anya és gyermeke között.
„Az anyakulcsok nem újabb terheket raknak az anyák vállára. Van ott már épp elég. Ellenkezőleg: támaszt és reményt szeretnénk nyújtani, hogy bár az elengedésnek lehetnek fájdalmas mozzanatai, ugyanakkor ezt a hosszú-hosszú folyamatot végigkísérheti az új ember, az önálló személyiség megszületése és formálódása feletti öröm is.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Az apakulcsokhoz hasonlóan az anyakulcsok is tartozik személyes tréning és előadás. Bővebben az Anyakulcs című könyvhöz tartozó honlapon lehet ezekről az alkalmakról olvasni.
Személyes vélemény
Számomra nagyon szimpatikus, hogy a szerzőpáros mekkora alázattal, szelídséggel, szeretettel, bölcsessége és tapintattal foglalkoznak az elengedés témakörével. Olvasás közben végig éreztem a támogató és megértő hozzáállást.
„Azt reméljük, hogy végül úgy tudjuk elengedni az olvasó kezét, hogy megerősödik anyai szerepében, és egyre pontosabban, árnyaltabban látja saját helyét a gyermeke életében.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
Én szeretem azokat a könyveket, amik segítségével jobban megismerhetem önmagam és a tudatosítás segítségével jobbá lehetek. Számomra az Anyakulcs című könyv is ilyen volt. A szerzőpáros értékes iránymutatása alapján felismerhettem erősségeimet és gyengeségeimet.
Én hiszek az anyakulcsok erejében és szeretném még sokat forgatni az Anyakulcs című könyvet. Vágyom arra, hogy a félelmeim ellenére megéljem az egészséges elengedést.
Az anyakulcsok egy logikusan felépített és átgondolt rendszer részei, aminek a célja a kiegyensúlyozott és egészséges viszony kialakítása anya és gyermeke között. Azt gondolom, hogy mindenki erre vágyik.
„Tudatosan döntünk, hogy használjuk az apakulcsokat és az anyakulcsokat. Ezek együttes használata és gyakorlása ugyanis a gyermekeinket és bennünket is kiegyensúlyozottabb és harmonikusabb személyiséggé, a kapcsolatainkat pedig egészségesebbé teszi.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
A kedvenc idézetem a könyvből:
„Álljunk meg itt egy pillanatra, és mondjuk ki határozottan: de igen, létezik jó és egészséges elengedés. Egészen fájdalommentes… na, az valószínűleg tényleg nincs. De nagy különbség van a kóros és a fájdalmas folyamat között. Azon vagyunk, hogy keressük és egymásnak is segítsünk megtalálni a fájdalomcsillapítót.” /Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő/
A következő alkalommal bemutatom Nektek a kapcsolódás és az elengedés viszonyát. Tartsatok velem!
Ha gondolod, írd meg hozzászólásban, hogy ha van valamilyen tapasztalatod a könyvvel kapcsolatban!
Süvegesné Rudan Margit – Süveges Gergő: Anyakulcs című könyvről írt bejegyzések
Kapcsolódás és elengedés | Félelmeink és örömeink |
Anyakulcsok | Anyakulcsok a Bibliában |
Anyakulcsok harmóniája | – |
Ennek az ajánlónak a megjelenéséhez Süvegesné Rudan Margit és Süveges Gergő hozzájárult.