Aletha J. Solter: Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyv végére értünk. A korábbi írásaimat a könyvről itt olvashatjátok. A harmadik részben az egyensúly vesztéssel járó élethelyzetekkel foglalkozik a szerző. Véleménye szerint ezek az a traumás állapotok gyógyíthatóak játéktevékenységeken keresztül.
Hogyan segítsük át a gyerekeket stresszes helyzeteken kapcsolódó és gyógyít játékok segítségével?
Problémás viselkedés háttere
Aletha J. Solter könyvében kifejti számunkra, hogy a gyermek problémás viselkedésének hátterében gyakran stressz vagy feldolgozatlan trauma áll. A szerző állítása szerint a játékos tevékenységek segítenek ezeknek a helyzeteknek a feloldásában és az egyensúly visszaállításában.
Tíz témakör
A Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyvben összesen tíz témával találkozhatunk, amik mind-mind olyan nehéz és stresszes élethelyzetről szólnak, amik megnehezíthetik a gyerekek életét.
Azt gondolom, hogy igazán hasznos részhez érkeztünk, amin továbbra is érződik a szerző szakértelme. Szülőként érdemes elolvasni és ötleteket gyűjteni.
- Születési traumák
- Kistestvér születése
- Ha a szülők válnak
- Természeti katasztrófák és terrorcselekmények
- Betegség, balesetek, kórházi tartózkodás
- Szeparációs traumák
- Az iskolai stressz
- Fóbiák és szorongások
- Felkészülés különböző nehéz helyzetekre
- A szülők haragja
Ebben a bejegyzésben is összeírtam Nektek néhány kedvcsináló idézetet ezekből a témákból:
„Amikor a gyerekek nevetnek az ilyen típusú játékok közben, az annak a jele, hogy feloldóik bennük a felhalmozódott feszültség, félelem és frusztráció.” /Aletha J. Solter/
„A kiszámítható játékok arra jók, hogy a gyerek azt érezhesse: valamelyest visszaszerezte a kontrollt egy olyan időszakban, amikor egyébként kiszolgáltatottnak érzi magát az események sodrásában.” /Aletha J. Solter/
„Ez akkor a leghatékonyabb, ha minél biztonságosabb és viccesebb kontextust teremtünk a játéknak, így a nevetés jelenti az érzelmi gyógyulás fő forrását.” /Aletha J. Solter/
„Fontos, hogy a gyerek érezze, hogy az ő oldalán állunk.” /Aletha J. Solter/
„Ha sikerül elérnünk, hogy mindvégig vicces legyen a helyzet, a gyerek a nevetésen keresztül sok stressztől megszabadulhat.” /Aletha J. Solter/
Ezzel befejeztük Aletha J. Solter: Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyvet. A következőkben Susan Kaiser Greenland: Játékok a tudatos jelenlétért című könyvvel fogunk foglalkozni. Tarts velem továbbra is!
Ha gondold, írd meg hozzászólásban, hogy mi a véleményed a fenti leírtakkal kapcsolatosan!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Aletha J. Solter: Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyv Harmadik részében olvasható.