Aletha J. Solter: Gyógyító és kapcsolódó játékok

forrás: Nyitott Akadémia

Kulcslyuk Kiadó, 2020

238 oldal

A Nyitott Akadémia honlapján lehet a könyvről több infót megtudni:

Nyitott Akadémia – Gyógyító és kapcsolódó játékok

 

A könyv a Nyitott Akadémia honlapján kapható, illetve a nagy könyvesboltok kínálatában is megtalálható. Ezenkívül használtan, antikváriumban vagy a könyvtárban biztosan beszerezhető, ha valakinek felkeltette az érdeklődését.

A borítón az alábbi címkiegészítés olvasható:

Nevelési problémák megoldása a játék, a nevetés és a kapcsolat erejével

 

Fülszöveg

A világhírű gyermekpszichológus könyvében olyan játéktevékenységekkel ismerkedhetünk meg, amelyek által büntetés és jutalmazás nélkül oldhatunk meg nevelési, fegyelmezési problémákat, és segítséget nyújthatunk gyermekünk nehéz vagy traumatikus élményeinek feldolgozásában. A játékos megközelítés csökkenti a stresszt, a szorongást, a haragot, erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot, és nem lázadásra, hanem együttműködésre ösztönzi a gyerekeket. Közben ráadásul nevetést és örömet csempészhetünk mindennapjainkba.

A szerző feltárja a nehézséget okozó jelenségek mögött meghúzódó tipikus okokat, a gyerekek viselkedése ugyanis általában olyankor válik problémásabbá, amikor fokozottan stresszes élethelyzetbe kerülnek, esetleg magányt, kiszolgáltatottságot, létbizonytalanságot vagy félelmet élnek át. A játék és a nevetés a gyógyulás fontos eszközei lehetnek ilyen nehéz időkben.

A kötet egyes fejezetei konkrét nevelési problémák köré épülnek, így akár önmagukban is olvashatók, ha éppen a saját aktuális élethelyzetünkre vonatkozó információkat és gyakorlati tanácsokat szeretnénk találni. Ilyen témák például a szobatisztaságra szoktatás, a harag és agresszió kezelése, a hazudozás, csalás és lopás, a testvérféltékenység, vagy az elalvás körüli problémák. Más fejezetek pedig olyan nehéz vagy traumatikus élmények feldolgozásában nyújtanak segítséget, mint a kistestvér születése, a szülők válása, a különböző természeti katasztrófák és terrorcselekmények, a szeparációs traumák, az iskolai problémák, illetve a fóbiák és szorongások.

A könyv csecsemőkortól egészen kiskamaszkorig kísér. A bemutatott játéktevékenységek többségéhez nincs szükség semmilyen tárgyi eszközre, míg másokhoz legfeljebb olyasmi kell, ami valószínűleg amúgy is megtalálható egy gyerekes háztartásban.

Az egyes játéktípusok illusztrálására a szerző számos példát sorakoztat fel terápiás esetei, szülőkkel folytatott beszélgetései, tréneri, anyai és nagyanyai tapasztalatai alapján, arra inspirálva az olvasót, hogy maga is kipróbálja a gyógyító és kapcsolódó játékokat gyerekeivel.

 

Értékelés és személyes tapasztalat a könyvvel kapcsolatban

A szerzőről

Aletha J. Solter híres svájci-amerikai gyermekpszichológus, aki David Elkind-hez (az általam már bemutatott A játék ereje című könyv szerzőjéhez) hasonlóan Jean Piaget munkásságára építette mondanivalóját. Sőt Aletha J. Solter életrajzából kiderül, hogy személyesen Jean Piaget-nél tanult a svájci egyetemen.

Ez alapján úgy tűnik Jean Piaget nagy hatással volt a XX. századra. Mai napig tanulják az általa kidolgozott pedagógiai, pszichológiai elméleteket a magyar egyetemeken.

Keresgélésem során az is kiderült, hogy Aletha J. Solter-nek egy további könyve jelent még meg magyarul, A bölcs baba. Érdekes cím, szerintem belerakom a várható könyvek sorába.

Kötődést erősítő játékok

„Tudta, hogy a fegyelmezés nem feltétlenül valami zord, stresszes és frusztráló dolog?”

Aletha J. Solter Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyvében arra hívja fel a figyelmünket, hogy a gyerekek számos viselkedési problémáját meg lehet oldani játékos eszközökkel, nem kell hozzá házi sárkánnyá válnunk és értelmetlen büntetések, jutalmak sorozatát kitalálnunk.

A szerző kiemeli számunkra, hogy az általa javasolt módszerek segítségével nem esünk át a ló másik oldalára, nem a túlengedékenységről szólnak a gondolatai. A kötődést erősítő fegyelmezési elvek segítségével határokat tudunk szabni, ami ellen nem lázadni fog a gyermekünk, hanem együttműködésre ösztönözzük őt, olvashatjuk a könyvben.

„Ennek a könyvnek az elméleti hátterét a kötődéselmélet jelenti.” /Aletha J. Solter/

Ma már bizonyított tény, hogy a szülő-gyerek kapcsolat egyik leglényegesebb fokmérője a kötődés. A mai szülők számára egy fontos vezérfonál az egészséges kötődés alapjainak lefektetése és gondozása. Ennek tudatában szülőként nagy kihívás számunkra, hogy a fegyelmezési kérdésekben hogyan óvjuk a szülő-gyerek kapcsolatot.

A szerző ebben próbál meg nekünk segíteni és olyan eszközöket, módszereket mutat be számunkra, amik kötődéserősítőként működnek és javíthatják a kapcsolatot a gyermekünkkel.

„A kapcsolódó játék mindig gyermekközpontú, gyakran jár nevetéssel, nem igényel különleges felszerelést és bárhol, bármikor játszható. Fontos az is, hogy nem versengő jellegű, és nincsenek szigorúan követendő szabályai.” /Aletha J. Solter/

A könyv felépítése

A Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyv három nagy részből áll. Az első részben megismerkedhetünk azokkal az általános tudnivalókkal, ami az elinduláshoz kellenek. A második részben Aletha J. Solter kilenc olyan nevelési témát dolgozz fel, amik gyakran gondot okoznak a családok életében és szerinte hatékonyan lehet alkalmazni rájuk az általa bemutatott fegyelmezési elveket.

A harmadik részben tíz témakörrel találkozhatunk, amik már nem fegyelmezési kérdésekről szólnak, hanem a gyerek szempontjából megvizsgált olyan nehéz élethelyzetekről és stressz forrásokról, amiken a szerző szerint a gyógyító és kapcsoló játékokkal segíthetünk.

Azt gondolom, hogy nagyon hasznos könyvről van szó, hiszen témákra bontva, konkrét életpéldákon és szituációkon keresztül ismerhetjük meg a gyógyító és kapcsolódó játékokban rejlő potenciált.

„Ez a könyv ebben kíván segítséget nyújtani: olyan játékokat mutat be, amelyek csökkentik a stresszt, erősítik a szülő-gyerek kapcsolatot, segítenek megoldani a nevelési problémákat – és mindeközben nevetést és örömet csempésznek mindennapjainkba.” /Aletha J. Solter/

Személyes vélemény

Én személy szerint nagyon szeretem a Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyvhöz hasonló könyveket, amik tele vannak gyakorlati tanácsokkal. Félreértés ne essék, általában nem tudom megjegyezni az összes ötletet. Sőt! Viszont mindig reménnyel töltenek el és növelik az önbizalmamat, hiszen már tudom, hogy van hová fordulni segítségért és általuk elhiszem, hogy meg tudom oldani az elém kerülő helyzeteket.

Szeretem, ha azt érzem, hogy nem vagyok egyedül a problémáimmal és szeretek a nálam okosabbaktól tanulni. Azt gondolom, hogy ebben a könyvben számos tanácsot kaphatunk, inspirálódhatunk, növelhetjük a kreatívitásunkat és az eszköztárunkat.

A szerző nem törekszik arra, hogy hosszas elméleti információkkal lássa el az olvasót. Az általa bemutatott életpéldák és javaslatok önmagukért beszélni. Érdemes elolvasni őket!

Ajánlás

Minden érdeklődőnek nagy szeretettel tudom ajánlani Aletha J. Solter: Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyvet. Elsősorban azoknak fog tetszeni szerintem, akik egy gyakorlatias könyvet keresnek.

A szerző nem egy varászszerről ír nekünk, amit egyszer alkalmazunk és minden rendben lesz innentől kezdve. Sokkal inkább egy szemléletmódot szeretné átadni nekünk. Olyan játék- és gyerekközpontú fegyelmezési, érzelemkezelési tanácsokkal lát el bennünket, amik igazoltan erősíthetik a szülő-gyerek kapcsolatot.

„Lényeges megjegyeznem, hogy a büntetésmentes fegyelmezés nem kínál instant megoldásokat és minden helyzetre egységesen alkalmazható recepteket. Minden konfliktus más, ezért mindegyiknél másféle kreatív megoldás működik. … Ha nem a hatalmi pozíciónkból igyekszünk kontrollálni a gyerek viselkedését, hanem szeretettel és tisztelettel viszonyulunk hozzá, sokkal több hajlandóságot mutat majd az együttműködésre.” /Aletha J. Solter/

Valószínűleg nem könnyű megtalálni magunkban a rohanós hétköznapok közepette a játékos énünket. Természetesen senki ne várja el magától, hogy mindig játékos kedvében legyen. Aletha J. Solter arra hív Bennünket, hogy törekedjünk rá és használjuk a játék nyelvét, hogy gyermekeinkhez erősebben tudjunk kötődni. Hiszen ennek segítségével jobban megérthetjük őt és a rizikós helyezeteken is könnyebben túllendülhetünk.

„A gyerekek nagyon szeretik a kapcsolódó játékokat, és gyakran maguk kezdeményezik azokat.” /Aletha J. Solter/

Még egy nagyszerű hír, hogy a Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyv jól tagolt felépítése miatt egyszerűen kikereshetjük a minket leginkább érdeklő témaköröket és az egyes fejezetek végén lévő összefoglalók segítségével könnyebben észben is tudjuk tartani a tanácsokat. Mi más kellhet egy fáradt és kevés idővel rendelkező szülőnek?

„Azt kívánom minden szülőnek, hogy legyen része sok játékos kapcsolódásban gyermekével! Készen áll? Akkor kezdődhet a nevetés!” /Aletha J. Solter/

 

A kedvenc idézetem a könyvből:

„Bár büntetés segítségével valóba rá lehet bírni a gyereket, hogy azt tegye, amit mi akarunk, ez a kényszerű engedelmesség igencsak távol áll attól az önként vállalt és örömteli együttműködéstől, amit a játékosabb megközelítéssel el lehet érni. A kérdés az, hogy mi a valódi célunk, és főleg milyen kapcsolatot akarunk kialakítani a gyerekeinkkel?” /Aletha J. Solter/

 

A kapcsolódó játékokról szóló általános tudnivalókról írok majd legközelebb. Tartsatok velem!

Ha gondolod, írd meg hozzászólásban, hogy ha van valamilyen tapasztalatod a könyvvel kapcsolatban!

 

Aletha J. Solter: Gyógyító és kapcsolódó játékok című könyvről írt bejegyzések

Bevezetés a játék világábaStresszes helyzetek feloldása
Fegyelmezési problémák