Harmadik szeretetnyelv: Minőségi idő
A Gyerekekre hangolva című könyv bemutatása során már foglalkoztunk a minőségi idővel, így most csak a kamaszokra jellemző vonásokról írok Nektek. Általánosságban pedig a www.szeretetnyelvek.hu oldalon olvashattok az öt szeretetnyelvről.
A minőségi idő fontossága
„A minőségi idővel serdülőnknek ajándékozzuk életünk egy darabkáját, és kizárólag neki szenteljük figyelmünket. Ilyenkor semmi más nem számít. Az így együtt töltött idő a szeretet egyik legmeggyőzőbb bizonyítéka.” /Gary Chapman/
A Kamaszokra hangolva című könyvből kiderül, hogy ez a szeretetnyelv sokkal több energia befektetéssel jár, mint amikor a gyermek még kisebb volt. Az előző kettő szeretetnyelvhez (elismerő szavak és testi érintés) képest pedig sokkal több idő kell hozzá.
Gary Chapman arra biztatja a szülőket, hogy ne lássák a kamaszgyermekükkel töltött minőségi időt lehetetlen küldetésnek. Ne fogják a rohanó világra, hogy nincs idejük rá, hiszen ezek vissza nem térő alkalmak. A tinédzser számára ezek a pillanatok nagyon fontosak és szeretetünkről tanúskodnak.
Minőségi idő, mint elsődleges szeretetnyelv
„Ha azonban kamasz gyermekünknek ez az elsődleges szeretetnyelve, csak akkor győződik meg szeretetünkről, ha időt szánunk rá, és maradéktalan figyelmünkben részesítjük.” /Gary Chapman/
A kamaszkorban bekövetkező változásokból úgy tűnhet, hogy a serdülő gyermek már nem szívesen van a családjával. A kortárs barátságok és bandázások száma megnő. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a tinédzsernek már nincs szüksége a szüleire. Az anyukáknak és apukáknak be kell vetniük kreativitásukat és szervező képességüket, hogy időt teremtsenek a minőségi együttléteknek.
Gary Chapman szerint a minőségi időben többről szól, minthogy időt szakítunk gyermekünkre:
- az összetartozás élményét élhetjük át,
- meghitt beszélgetésekre ad lehetőséget,
- megőrzi a kapcsolatot,
- maradandó emlékeket adhat.
A könyvben ezekről bővebben is olvashattok. A fejezet végén pedig azokról a különleges alkalmakról esik szó, amikor valamilyen külön programot szervezünk a tinédzser gyermekünkkel kettesben. Ezek remek alkalmak lehetnek arra, hogy közelebb kerüljünk hozzá és éreztessük vele, hogy fontos nekünk. Gary Chapman arra biztatja az olvasókat, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel rendszeresen.
Kommunikációs stílusváltás
Gary Chapman kiemeli, hogy a kamaszgyermekkel folytatott beszélgetések során fontos, hogy megtanuljanak a szülők más stílusban kommunikálni, mint korábban, ha azt szeretnék, hogy gyermekük rendszeresen megnyíljon előttük.
„Ennek során a szülő és kamasz őszintén, barátságosan és elfogadó légkörben megosztja egymással élményeit, tapasztalatait, gondolatait, érzéseit és vágyait.” /Gary Chapman/
Ez a gondolat nagyon szépen hangzik és jó lenne, ha rendszeresen megvalósulna. Sok szülő tapasztalja, hogy gyermeke a kamaszkorban, mintha megnémulna. Egyre kevesebb dolgot mond el, egyre kevesebbszer tudja a szülő, hogy éppen hol és kivel van.
Vannak bizonyos praktikák és technikák, amiket ha elsajátítanak a szülők, akkor könnyebb lehet ez a fajta kommunikáció. A Kamaszokra hangolva című könyvben ezekről olvashatunk részletesebben.
„Csupán arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy meg kell tanulnunk olyan módon érvényt szerezni tekintélyüknek, hogy az építse, ne rombolja a kamasszal való kapcsolatunkat.” /Gary Chapman/
A következőkben a szívességekről írok Nektek részletesebben! Tartsatok velem!
Szívesen fogadom a hozzászólások között, hogy ha leírod, hogy nálatok hogyan sikerül a kamaszgyerekkel minőségi időt együtt tölteni!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Gary Chapman: Kamaszokra hangolva című könyv Ötödik fejezetében olvasható.