Haladunk tovább Jane Nelsen: Pozitív fegyelmezés című könyvével. A korábbi írásaimat a könyvről itt olvashatjátok. A szerző szerint fontos, hogy megértsük a születési sorrend jelentőségét. Hiszen ennek az ismerete segít a szülőknek és a tanároknak abban, hogy jobban megértsék a gyerekeket és saját magukat.
A születési sorrend jelentősége
Miért fontos vele foglalkozni?
A gyerekek folyamatosan értékelik magukat és meggyőződéseket alakítanak ki magukról és a világról. Abban segíthetünk nekik, hogy ezekek a meggyőződések nem legyenek negatívak.
„Azt is be tudjuk látni, hogyan alakulnak ki téves elképzelések a gyerekekben saját magukról annak alapján, ahogy ők maguk értelmezik és értékelik a családon belüli születési sorrendben elfoglalt pozíciójukat.” /Jane Nelsen/
A testvérek sokszor egymással hasonlítják össze magukat. Gyakran azt hiszik, hogy másnak kell lenniük ahhoz, hogy érvényesülni tudjanak. A családi légkör növelheti és csökkentheti is ezeket a hiedelmeket. Vagyis fontos, hogy együttműködő és ne rivalizáló legyen a kapcsolat a testvérek között. Ez pedig nagyban függ a szülők hozzáállásán. A Pozitív fegyelmezés alapja, hogy megértőek legyünk és tiszteletben tartsuk a gyerekek érzéseit.
„A születési sorrend önmagában nem magyarázza a személyiség kialakulását, de mindenképpen nagyon fontos tényező. … Nem az a célja, hogy címkézzünk és sztereotipizáljunk. Sokkal inkább az, hogy jobban meg tudjuk ismerni és érteni önmagunkat és a körülöttünk élő gyerekeket, s így hatékonyabbak lehessünk a kapcsolatainkban.” /Jane Nelsen/
Elsőszülöttek, legkisebbek, középsők és egykék
A Pozitív fegyelmezés című könyv sorban bemutatja az egyes pozíciók legjellemzőbb ismérveit. Nagyon érdekes rész, érdemes elolvasni. Persze tele van általánosításokkal és vannak kivételek a leírások alól. Mégis úgy gondolom, hogy érdemes időt szánni rá, hogy az ember megfigyelje ezeket a tényezőket is.
A témával kapcsolatban szeretném figyelmetekbe ajánlani Kevin Leman: Születési sor(s)rend című könyvét, ami pontosan ezzel a témával foglalkozik. Persze fenntartásokkal kell kezelni a skatulyázásokat. Számomra mégis nagyon tanulságos könyv volt. Érdemes elolvasni.
Hogyan használhatjuk a megszerzett ismeretet?
A szülők és a tanárok is plusz információkat kaphatnak a születési sorrendben betöltött pozíció megértésével. Megfelelő hozzáállással kreatívan használhatják a gyerekek ösztönzésére. Így alkalmazva a pozitív fegyelmezés elveit.
A szülőknek és a tanároknak is van élettörténete. Ők is beleszülettek az egyik pozícióba. Érdemes ezt is megvizsgálni. Ezenkívül a házasságra is hasznos lehet ilyen szemmel ránézni. A könyvben ezekkel a témákkal is foglalkozik Jane Nelsen.
„Érdekes megfigyelni, milyen következményei lehetnek annak, hogy a házastársak milyen helyet foglalnak el a születési sorban.” /Jane Nelsen/
Miért viselkedik rosszul a gyerek? Erre a kérdésre keresi a választ Jane Nelsen a következő részben. Tarts velem a pozitív fegyelmezés filozófiájának megismerésénél!
Ha gondolod, írd le egy hozzászólásban, hogy nálatok sikerült-e valamilyen napirendet kialakítani!
Ez a bejegyzés csak könyvajánló. Bővebb tartalom Jane Nelsen: Pozitív fegyelmezés című könyv Harmadik fejezetében olvasható.